اتهام شهر فروشی

شهر فروشی تراکم فروشی و تبدیل باغ‌های شمال شهر تهران به برج، ساخت هزینه بر پل صدر و احداث خط مترو با واگن‌های فرسوده و از کار افتاده انتقاداتی بود که به محمدباقر قالیباف وارد می‌شد و سعی در تخریب این چهره سیاسی و مدیریت ۱۲ سال وی در شهر تهران داشتند. اما ماجرا فروش […]

شهر فروشی

تراکم فروشی و تبدیل باغ‌های شمال شهر تهران به برج، ساخت هزینه بر پل صدر و احداث خط مترو با واگن‌های فرسوده و از کار افتاده انتقاداتی بود که به محمدباقر قالیباف وارد می‌شد و سعی در تخریب این چهره سیاسی و مدیریت ۱۲ سال وی در شهر تهران داشتند. اما ماجرا فروش تراکم و کمیسیون ماده ۵ شهر تهران چه بود؟ آیا قالیباف تخلف کرده بود؟

قالیباف درباره تراکم فروشی چه می‌گوید؟

قالیباف (۱۸ مهر ۹۸) در برنامه دست خط بیان کرد:

سال ۶۲ و ۶۳ که شهرداری از دولت جدا شد دولت موظف بود ظرف مدت ۶ ماه لایحه منابع پایدار شهرداری را معلوم کند اما تا کنون این لایحه معلوم نشده است. زمانی که شهرداری از بودجه دولت جدا می‌شود و به دلیل نداشتن منابع مالی بعنوان درآمد جز فروش پروانه ساختمان منابع دیگری ندارد اما ما بر اساس طرح تفصیلی و کمیسیون ماده ۵ این اقدام را انجام دادیم.

چرایی شهرفروشی شهردار درست است؟

پشمچی‌زاده (۲۸بهمن ۹۵) در ارتباط با تراکم فروشی و درآمدهای ناپایدار و اتکا به صدور مجوزهای ساختمانی که وزیر راه و شهرسازی و سایر منتقدین از آن بعنوان تراکم فروشی و شهر فروشی یاد می‌کردند بیان کرد: حتماً تهران، کلانشهرها و تمام شهرهای کشور با موضوع درآمدهای ناپایدار مواجهند و از آن آسیب می‌بینند. این تعابیر شاید درباره درآمدهای دوره‌ی پیش از طرح جامع و تفصیلی و خصوصاً دهه ۷۰ صحیح باشد ولی بعد از ابلاغ طرح تفصیلی که مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری (زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی) است همچین تعبیری درست نیست. بعد از ابلاغ این طرح، شهر یک برنامه‌ریزی طراحی شده، دقیق و قابل پیش‌بینی دارد که از قاعده پیروی می‌کند و وضعیت تمام قطعات این شهر را مشخص کرده است. امروز هیچ کس بدون ضابطه و هر مقدار که خواست نمی‌تواند ساختمان بسازد، میزان مجاز ساخت روی هر قطعه زمین شهر در این طرح مشخص شده است.

فروش تراکم غیرقانونی؟

قالیباف در (۱۳آذر ۹۲) در جلسه شورای اسلامی شهر تهران در ارتباط با مجوز ساخت و ساز و ارائه تراکم بیان کرد،بر اساس قوانین در شهر تهران تراکم ۱۲۰ درصد تراکم مجاز است، بنابراین وقتی سخن از فروش تراکم در شهرداری مطرح می‌شود نباید از آن برداشت بدی شود. همچنین قانون گذار نیز به کمیسیون ماده ۵ و شورای عالی شهرسازی اجازه داده است که درباره طرح جامع اظهار نظر کند و شهرداری براساس همین قوانین اقدام کرده است.

شبهات فروش تراکم در صورتی به مدیریت شهری ۱۲ ساله قالیباف نسبت داده می‌شد که شهردار فعلی تهران پیروز حناچی هم خود به دلیل بدهی‌های شهرداری و عدم منابع پایدار برای مدیریت این شهر بزرگ، وی را به فروش تراکم مجبور کرده است به صورتی که سمیه حاجوی شهردار منظقه ۷ تهران درخواست کرد تا شهرداری اجازه پرداخت بدهی پیمانکاران به وسیله تهاتر را صادر کند که همان فروش تراکم یا هولوگرام است.