بالگرد قالیباف و کشته‌های بازی ایران و ژاپن

هاشمی‌طبا نامزد انتخاباتی دوره دوازدهم ریاست جمهوری در توییتی نوشت: در نوروز ۸۴ سوء مدیریتی یکی از کاندیداهای فعلی موجب جان باختن ۷ نفر از تماشاگران بازی ایران و ژاپن در ورزشگاه آزادی شد، دریغ از ذزه‌ای پاسخگویی. همچنین حسن روحانی در یکی از مناظره‌های نامزد دوازهمین دوره ریاست جمهوری اعلام کرد: «بعضی از نکات […]

هاشمی‌طبا نامزد انتخاباتی دوره دوازدهم ریاست جمهوری در توییتی نوشت: در نوروز ۸۴ سوء مدیریتی یکی از کاندیداهای فعلی موجب جان باختن ۷ نفر از تماشاگران بازی ایران و ژاپن در ورزشگاه آزادی شد، دریغ از ذزه‌ای پاسخگویی.

همچنین حسن روحانی در یکی از مناظره‌های نامزد دوازهمین دوره ریاست جمهوری اعلام کرد: «بعضی از نکات را اصلا مایل نیستم بیان کنم اما مجبورم به ملت شریف ایران بیان کنم، من اگر پرونده سال ۸۴ آقای قالیباف که دست من بود و نگذاشتم پرونده بشود و دعوا کردم با بعضی‌ها در دبیرخانه که نباید کسی مطلع شود. من اگر آن مردانگی را نکرده بودم الان شما اینجا ننشسته بودید».

این اتهامات و صحبت‌های نامزدها باعث شکل خاطرات پرونده‌ی بازی ایران و ژاپن در نوروز ۸۴ شد.

وقتی هلیکوپتر راه مردم را بسته بود

نوروز ۸۴ با اتمام بازی ایران و ژاپن اخبار تلخی در رسانه‌های دنیا منعکس شد چرا که ازدحام جمعیت و بسته بودن برخی درب‌های خروجی ورزشگاه باعث مرگ ۷ نفر و زخمی شدن ۳۹ نفر از تماشاگران شده بود. واقعه‌ای که ناجا و مسئولان ورزشگاه آزادی به گردن یکدیگر می‌انداختند و در نهایت قوه قضائیه و نهادهای امنیتی رای به تقصیر هر دو نهاد دادند. اما در این میان شاهدان عینی از وجود بالگردی مقابل درب ورودی ورزشگاه خبر دادند و رسانه‌های غربی و اصلاح طلب علت اصلی حادثه را به آن نسبت دادند.

این اتفاق در حالی به بالگرد نیروی انتظامی نسبت داده می‌شد که به دلیل استقبال زیاد مردم برای حضور در ورزشگاه آزادی تعداد بلیط‌های فروخته شده بیشتر از تعداد صندلی‌ها صورت گرفته بود که مردم در راهروها و بر روی پله‌های ورزشگاه نشسته بودند.

با این حال در تاریخ ۱۶/۱/۸۴ سردار طلایی رئیس پلیس تهران بزرگ در مصاحبه‌ای با فارس بیان کرد بالگرد بنا به درخواست صداوسیما در ورزشگاه مستقر بوده است و ارتباطی به انتقال فرمانده نیروی انتظامی به ورزشگاه ندارد.

همچنین دکتر احمد مظفری معاون سابق فرهنگي آموزشي سازمان تربيت بدني در تاریخ ۱۵/۱/۸۴ بیان کرد باید در آموزش مدیران ورزشی برای مدیریت بحران و ایمنی تجدید نظر شود و متاسفانه ورزشگاه‌های ایران از لحاظ تجهیزات و امکانات غیر استاندارد هستند و نمی‌توان علت مرگ تماشاگران را بسته بودن درب اصلی دانست.

عبدالله رمضان‌زاده در ارتباط با وقوع حوادثي دركشور وپيگيري‌هاي دستگاه‌هاي دولتي وسپس عدم حصول نتيجه مطلوب مانند حادثه اخيردرورزشگاه آزادي اظهار کرد: هنوز نظام استانداردهاي ايمني درمقابل شهروندان بصورت كامل طراحي نشده است.

همچنین در مدت ریاست نیروی انتظامی و شهرداری تهران توسط محمدباقر قالیباف هیچ‌گاه عکسی مبنی بر سفر درون شهری به وسیله بالگرد نبوده‌ایم و حتی در روزی که عکاسان خبری اطلاع از حضور قالیباف در ورزشگاه دارند هیچ عکسی مبنی بر پیاده شدن وی از بالگرد موجود نیست.