خیریه همسر قالیباف

خیریه متوسلین امام رضا(ع) از سال ۶۸ به صورت غیر رسمی و از سال ۸۵ بصورت رسمی کار خود را آغاز کرد. این خیریه که تا کنون در زمینه‌های عام المنفعه به ویژه زنان بد سرپرست یا بی سرپرست فعالیت‌های چشمگیری داشته است چند سالی است به دلیل کمک‌های فراوان شهردار اسبق تهران و همکاری […]

خیریه متوسلین امام رضا(ع) از سال ۶۸ به صورت غیر رسمی و از سال ۸۵ بصورت رسمی کار خود را آغاز کرد. این خیریه که تا کنون در زمینه‌های عام المنفعه به ویژه زنان بد سرپرست یا بی سرپرست فعالیت‌های چشمگیری داشته است چند سالی است به دلیل کمک‌های فراوان شهردار اسبق تهران و همکاری این خیریه برای احداث بزرگترین بیمارستان مغز و اعصاب ایران زیر ذزه بین قرار گرفته است.

واگذاری ۱۰ زمین و کمک ۶۰ میلیاردی به خیریه متوسلین امام رضا(ع)

رحمت ا… حافظی در تاریخ ۲/۸/۹۵ در صفحه شخصی خود توییتی را ارسال کرد و در آن نوشت: «واگذاری ۴۹۶۰۸ متر زمین در منطقه ۲۲ به خیریه‌ای که همسر آقای قالیباف عضو هیات امنای آن جاست. به قیمت هر متر ۱۴۹ هزار تومان از مصادیق خدمت به شهدا.»

این در حالی بود که خیریه متوسلین امام رضا در در تاریخ ۲۴/۱/ ۱۳۹۳ به شماره ثبت ۱۹۷۵۱ از همسر قالیباف خانم زهرا سادات مشیر استخاره، به عنوان عضو خیریه امام رضا (ع) نه اعضا هیئت امنا نام برده است.

اما سوال اصلی ایجاد شده فروش زمین‌های شهرداری در منطقه ۲۲ تهران به این خیریه است!

معصومه آباد یکی از اعضا شورای شهر تهران و یکی از اعضا خیریه متوسلین امام رضا(ع) در تاریخ ۴/۸/۹۵ خطاب به حافظی بیان کرد در سال ۸۵ خیریه امام رضا ثبت شد و کارش خدمت عام المنفعه است آن زمان قرار بر تهاتر زمین با بنیاد بیماری‌های خاص فاطمه هاشمی، که زمین قیمت گذاری شد اما بنیاد قبول نکرد و در نهایت با ۱۵ درصد افزایش قیمت به علت تورم به بیناد امام رضا رسید.

این درحالی بود که بر اساس اساسنامه بنیاد امام رضا در صورت انحلال موسسه املاک و دارایی‌ها با نظارت نمایندگان ولی فقیه، وزارت کشور و اوقاف به موسسه دیگری واگذار می‌شود و این هیئت ناظر بر اعمال خیریه هستند پس امکان هیچگونه سوء استفاده مالی از دارایی‌ها منقول و غیر منقول برای اعضا این خیریه وجود ندارد.

معمصومه آباد در تاریخ ۴/۸/۹۵ در جواب به حافظی بیان کرد ۲۷۰میلیارد تومان تا کنون هزینه شده است درحالی شورای شهر دو پرداختی داشته است که یکی ۳۰ میلیارد تراکم برای سال ۹۵ که هنوز پرداخت نشده و دیگری هم تراکم برای سال ۹۶ که بلاتکلیف مانده است.

محمدباقر قالیباف ۶/۸/۹۵ در در مراسم نشست صمیمانه با دبیران شورایاری و مدیران محلات شهرداری منطقه ۱۷ از بروز شابعات واگذاری زمین به خیریه امام رضا(ع) بیان کرد: اخیرا می‌گویند که قالیباف ۱۴۹ هزار متر مربع زمین به همسرش داده است که آدم به حال آن‌ها غصه می‌خورد. این بیمارستان یک هیات امنا دارد که خیریه امام رضا (ع) با ۹ عضو اینجا را پایه‌گذاری کرده‌اند و شخصیت‌های بزرگی هم عضو هیئت امنا هستند.

بنا بر اطلاعات به دست آمده، اعضای هیأت امنای خیریه امام رضا (ع) از اواخر سال ۹۵ عبارتند از:

  1. صادق خرازی ( رئیس هیأت امنا)
  2. زهرا سادات مشیر استخاره ( همسر قالیباف)
  3. رضا شیران خراسانی
  4. مصطفی غفاری
  5. محمد‌باقر خرسندی
  6. سید عباس متولی عنبرانی
  7. محمد تقی کشاورز
  8. فرهاد یعقوبی
  9. معصومه آباد

همچنین در تاریخ ۱/۸/۹۵ دفتر شهرداری تهران در جوابیه به ادعاهای واگذاری اراضی و کمک‌های نقدی بیانیه صادر کرد که در آن از طرح تفصیلی جدید زمین‌های منطقه ۲۲ برای فعالیت‌های خدمات درمانی عام المنفعه اشاره کرد که به همین ترتیب خیریه امام رضا(ع) با پیشنهاد پروفسور سمیعی به منظور استفاده از دانش و تجربه ایشان برای احداث بزرگترین مرکز تحقیقاتی و درمانی مغز اعصاب جهان این زمین را با کاربری خدماتی و درمانی به نرخ کارشناسی روز از شهرداری تهران خریداری کرده است و فرآیند ساخت این مرکز تحت نظارت پروفسور سمیعی همچنان در حال ساخت و بهره برداری است.

همچنین براساس ماده ۵۵ قانون شهرداری بند ۶ و ۱۰ شهرداری در صورت صلاح دید حق دارد به خیریه‌ها و انجمن‌هایی که دارای ثبت هستند کمک نقدی یا ارزی داشته باشد که با این شرایط می‌توان گفت شهرداری تهران هیچگونه خلافی انجام نداده است و اختلافات شورای شهر تهران و شهردار اسبق تهران خلاف ادعاهای صورت گرفته است.