پسران قالیباف

با شروع انتخابات در عرصه‌های سیاسی از شهرداری،شورای شهر تا مجلس و ریاست جمهوری فضای مناسب برای شایعه پراکنی و گاها بیان حقایق را محیا می‌کند

با شروع انتخابات در عرصه‌های سیاسی از شهرداری،شورای شهر تا مجلس و ریاست جمهوری فضای مناسب برای شایعه پراکنی و گاها بیان حقایق را محیا می‌کند، الیاس و اسحاق قالیباف هم به دلیل آقازاده بودنشان و تخریب پدرشان از این امر مستثتا نیستند.

الیاس قالیباف

تابستان ۱۳۹۴ خبری مبنی بر اختلاس ۸ هزار میلیاردی الیاس قالیباف و فرار وی به یکی از کشورهای عربی زبان منتشر شد که بلافاصله در مصاحبه با وی معلوم شد پسر شهردار تهران نه احضار و نه بازداشت شده بود و نه اصلا به خارج از کشور سقر کرده بود.

همین موضوع باعث واکنش الیاس قالیباف در فضای مجازی شد و در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: من هرگز به نوشتن اين متن راضي نبودم اما ديگر نيست كسي از دوستان و اطرافيانم كه از من نخواسته باشد مطلبي بنويسم و يا توصيه نكرده باشد كه سكوت جايز نيست.

اما به همين عزيزان و دلسوزان هم عرض كردم، شما كه خوب مي‌دانيد متن پيام سراسر كذب عليه من و خانواده‌ام با چه هدفي نوشته شده و نشر داده مي‌شود. آخر من چه چيزي را بايد بنويسم؟ چه چيزي را بايد توضيح بدهم؟ بنويسم كه دزد نيستم؟ بنويسم كه آقا يا خانم محترم، ميداني رقم هشت هزار ميليارد تومان يعني چه؟! بنويسم كه هيچگاه تا كنون احضار و بازداشت نشده‌ام؟ بنويسم كه فرار نكرده‌ام؟ بنويسم كه لندن نيستم؟ بنويسم كه جزيره نخريده‌ام؟ ! يا حتى همين عكس هم من نيستم؟!كساني كه اين شايعات را منتشر مي‌كنند كه با توضيح من از كرده خود پشيمان نمي‌شوند آنها ماموريتي فراتر از الياس قاليباف دارند و امروز من هدف آنها هستم و فردا داستان چيز ديگري است چرا كه خواب زده بيدار نمي‌شود . اما تنها يك عامل بنده را قانع كرد كه حتي همين چند خط را بنويسم و آن هم ذهن حقيقت جوي هم وطناني بود كه نه از بودجه شهرداري خبر دارند نه از جلسات مجمع تشخيص مصلحت نظام، سرشان به زندگي خودشان گرم است و شبانه روز براي يك لقمه نان حلال تلاش مي‌كنند و حالا به چنين پيامي هم بر مي‌خورند، من به احترام آنها توضيح مي‌دهم.

هم وطن عزيز! من الياس قاليباف، دانشجوي رشته مديريت فرهنگي هستم كه در يك مجتمع آموزشي فعاليت مي‌كنم. زندگي اعياني ندارم. نه خارج از كشورم و نه زندان، نه دزدي كرده‌ام نه اختلاس، من يقين دارم كه افراد بسياري نادانسته اين شايعه سراسر كذب را در گروه‌هاي مختلف منتشر كرده‌اند و اميدوارم اين درخواست جسارت نباشد كه از آن‌ها تقاضا كنم كه به همان ميزان براي انتشار اين متن توضيحي بنده نيز وقت و انرژي بگذارند. خدا همه ما را مورد رحمت و مغفرت خود قرار دهد.

بازار شایعه از کجا داغ شد؟

۱۴/۲/۹۳ خبری مبنی بر بازداشت دو ساعته الیاس قالیباف توسط محافل نزدیک به پدر وی در فضای رسانه‌ای منتشر شد. براساس این خبر؛ الیاس قالیباف، پسر بزرگ شهردار و مشاور وی به مدت دو ساعت بازداشت شد. خبری که البته از خروجی این رسانه‌ها حذف و اما کمی بعد در رسانه‌های دیگر منتشر شد.

بعد از این خبر شهردار تهران در مقام دفاع از فرزندش در مراسم بزرگداشت روز جهانی کارگر در سالن همایش‌های میلاد برآمد و با بیان اینکه «شایعات درباره پسر بنده مبنی بر اینکه به زندان رفته است، صحت ندارد»، گفت:« هر روز یک حرف می‌زنند، روزی می‌گویند پسر قالیباف را به زندان برده‌اند در حالیکه فرزند من معلم است و وقتی می‌بینند چاره‌ای نیست می‌گویند قالیباف امروز و فردا از شهرداری می‌رود.»

ماجرای مدرسه پسر شهردار چه بود؟

هنوز ماجرای زندانی شدن الیاس قالیباف از ذهن‌ها فراموش نشده بود که خبری مبنی بر ملک چند میلیاردی و قراردادهای شبهه برانگیز منتشر شد. خبری که یکی از پایگاه‌های خبری به نام خرداد در تاریخ ۱۷/۲/۹۳ بیان کرد:

بررسی‌ها حاکی از این است که الیاس آن‌گونه که جناب شهردار می‌گویند نبوده و  فعالیت‌ها و همچنین زندگی وی نیز با شرایط و زندگی یک معلم ساده همخوانی‌ ندارد.
در این رابطه خرداد با ذکر اسناد و مدارکی مستند تنها چند سئوال ساده را از آقای شهردار پیرامون ادعای معلمی فرزندش مطرح ساخت و قضاوت را بر عهده مخاطبین عام و بی‌طرف گذاشت.
۱ منظور جناب شهردار از معلمی فرزند، معطوف به عضویت وی در هیئت مدیره موسسه‌ای آموزشی به نام “نوآوران شمس الشموس” که سرمایه‌ی اولیه آن «صد هزار تومان» اعلام شده و این موسسه صاحب‌امتیاز مدرسه‌ای غیرانتفاعی به نام  “مهر هشتم” است و احتمالا آقازاده جناب قالیباف در مدرسه خصوصی متعلق به خود، ساعاتی را در مقطع ابتدایی تدریس می نماید!

۲- موسسه آموزشی فوق در ملکی با ساختمان ۴۹۷ متری و ۳۵۰ متر حیاط در یکی از مرغوب‌ترین مناطق تهران (سعادت‌آباد) بنا شده و از امکانات بالاتر از استاندارد متعارف برخوردار بوده و درآمدهای میلیاردی برای صاحبان آن به همراه دارد. جالب‌آنکه الیاس قالیباف که در ابتدا با عنوان مدیرعامل، در این مجموعه آغاز به‌کار کرده و اکنون در سمت عضو هیئت مدیره است، همواره سعی کرده خود را نه ذینفع اصلی که عضوی از این مجموعه بخواند.

۳- موسسه آموزشی نوآوران شمس الشموس” که با سرمایه ۱۰۰ هزار تومانی ثبت گردیده اکنون ملکی را در تصرف خود دارد که ارزش  آن در کمترین حالت ممکن بالغ بر۲۰  میلیارد تومان است. این ملک که یکبار در موقع ثبت به عنوان محل اصلی فعالیت موسسه اعلام گردیده بود، متعلق به یکی از اعضای هیئت مدیره با نام م.م.ف است که در اقدامی جالب یکسال پس از ثبت موسسه و اعلام روزنامه رسمی، آن را به دیگر عضو هیئت مدیره به نام ع.ف با قیمت نازل و به مبلغ ماهانه ۴میلیون تومان با ودیعه ۵۰ میلیون تومان (جمعا ۵/۵ میلیون تومان اجاره ماهانه) طی اجاره نامه ای به شماره ۶۰۲۶۰۱ در تاریخ ۲۰/۱۲/۹۱ واگذار گردیده است.

این اقدام پایگاه خبری خرداد در حالی بود که الیاس قالیباف در پاسخ به این شبهات بیان کرد: موسسه شمس الشموس و آن مدارس غیر انتفاعی که ما مدیرش هستیم مال من نیست مال خیریه امام رضا است.

و حمیدرضا زرین از مدیران سابق این موسسه در یادداشتی به فردا نیوز بیان کرد: مطالب ارسالی و گفتگوهای صورت گرفته در مورد مدرسه مهرهشتم در میان دوستان را دیدم. کمابیش این مطالب در سطح گسترده‌ای در جامعه مطرح شده و من هم شاهد آن بوده و هستم و خیلی هم در صدد پاسخگوئی نبوده‌ام چرا که فکر می‌کنم اگر شناختی نباشد حرف‌ها به دل نمی‌نشیند. اما در این گروه و در میان دوستان با توجه به شناخت نسبی که از هم داریم  گفتم چند خطی بنویسم امیدوارم مفید قرار گیرد.

من چند  سالی است که در این موسسه مشغول به کار هستم و به برخی از مسائل اشراف دارم ذکر چند نکته شاید بتواند به دوستان کمک کند:
۱- در سال ۱۳۸۹ اقای الیاس قایباف نزد من آمدند و گفتند که می‌خواهند کار آموزشی کنند، برای من خیلی جالب بود که در زمانه‌ای که بعضی آقازاده‌ها با استفاده از رانت‌های مختلف و متعدد و بصورت چراغ خاموش مشغول پر کردن جیب خود هستند ایشان می‌خواهد وقت و انرژی و سرمایه خود را صرف امور آموزشی کند و همین  نکته در کنار شناخت و اعتمادی که به پدر بزرگوار ایشان جناب آقای قالیباف داشتم کافی بود تا گفتگو را با وی ادامه دهم. قاعدتا جدا از هدف که مهمترین موضوع است در مورد ساختار و مالکیت  و منابع مالی هم بحث شد که گفته شد زیر نظر خیریه امام رضا علیه السلام فعالیت خواهیم کرد و مالک و پشتیبان این موضوع آنها خواهند بود که همین هم در تصمیم من اثرگذار بود.
۲- قاعدتا من در آن زمان در مجموعه مفید بودم موسسه‌ای با سوابق و اعتبار درخشان، زیر نظر حضرت آیت اله موسوی اردبیلی و با کمترین مشکلات مالی و اجرائی و من هم در آن مجموعه فردی قدیمی و مورد اعتماد و موثر، لذا تاسیس یک مدرسه جدید آن هم با اشراف به سختی‌های تاسیس، به قدر کافی برای خروج من از مفید انگیزه بخش نبود ولی در گفتگوهای بعدی به این هدف مشترک رسیدیم که به موضوعی فراتر از تاسیس یک مدرسه بپردازیم و آن هم تلاش در جهت تغییر کیفیت نظام آموزشی از طریق مطالعه و پیاده سازی و تدوین یک روش آموزشی موثر و به روز با توجه به وضعیت فرهنگی جامعه و مطالعات و تجارب بین المللی و این هدف برای همکاری من با این مجموعه به اندازه کافی الهام بخش بود لذا از مفید رخصت گرفته و به این مجموعه اضافه شدیم.
۳- بنده می‌توانم شهادت دهم که در اداره این موسسه بر خلاف تصور احتمالی خوانندگان این متن، مشکلات مالی عدیده‌ای داشته‌ایم و  بانی محترم این موسسه آقای الیاس قالیباف نه تنها تا به حال یک ریال از این موسسه منافعی نداشته‌اند بلکه همیشه در حل مشکلات مالی مجموعه تلاش کرده‌اند و نقدینگی لازم را تا حد امکان تامین کرده‌اند.

اساسا بنده خیال مخاطبان را راحت کنم که کار آموزشی با این کیفیت اصولا سودآور نمی‌باشد هم در مفید شاهد آن بودم و هم در اینجا بلکه اینگونه مدارس اصولا با هدف خدمت به جامعه آموزشی تاسیس می‌شوند و مدارس مانند آن بسیارند.
۴- موضوع دیگری که باید به آن اشاره کنم عدم استفاده از امکانات دولتی و شهرداری تهران بوده است بطوریکه در برخی مقاطع که شهرداری خدماتی به عموم مدارس ارائه می‌داد مجموعه ما اصرار داشت که از ان خدمات عمومی هم استفاده نکند.
۵- در مورد  معماری موسسه با مطالعات بسیار سعی داشتیم مدرسه ای به روز احداث نمائیم تا الگوئی برای معماری آموزشی در مدارس دیگر باشد لازم به توجه است که از این مدرسه در سایت‌ها به عنوان مدرسه مجلل نام برده می‌شود در حالیکه این مجموعه مجتمع کوچکی است در مقایسه با خیلی از مدارس دولتی و غیرانتفاعی تهران و تنها سعی شده در طراحی آن دقت و مطالعه لازم صورت گیرد.
۶- آرزوی من این است که همه کسانی که امکانات و توانی دارند بخشی از آن را صرف اعتلای نظام آموزشی کشور کنند لذا به کلیه  افراد و موسساتی که در این عرصه وارد می‌شوند احترام گذاشته و  تخریب آنها را نمی‌پسندم.
۷- لازم به ذکر است که این موسسه در راستای اهداف متعالی خود مشغول ارائه خدمات آموزشی به معلمان مناطق محروم سیستان می‌باشد تا رسالتش در خدمت رسانی به مناطق محروم جامه عمل پوشانده باشد.

این اتهامات به الیاس قالیباف درحالی زده می‌شد که یاشار سلطانی (۵بهمن ۹۸) در سایت خبری خود از فروش ۳قطعه زمین به مساحت ۵۸۳۹ متری در سعادت که متعلق به بنیاد مستضعفین بود خبر داد و اسناد مدارکی را که منتشر کرد که محمدعلی نجفی در زمان سمت شهرداری خود بیان کرده بود و دادگاه الیاس قالیباف را تبرعه و محمدعلی نجفی را براساس نبود مدارک محکوم کرده بود. در این خبر مدیر مسئول معماری نیوز بار دیگر مدرسه شمس الشموس را متعلق به الیاس قالیباف و خیریه امام رضا(ع) را متعلق به همسر قالیباف معرفی کرد، درصورتی که در اساس نامه مدرسه الیاس قالیباف تنها یکی از اعضا هیئت مدیره و همسر قالیباف یکی از اعضا هیئت امنا خیریه امام رضا است.

پس از انتشار خبر (۵ بهمن ۹۸) علی اصغر قهرمانی وکیل الیاس قالیباف در رابطه با ادعا یاشار سلطانی که در ادامه ادعای محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران صورت گرفته بود این موضوع را صددرصد کذب دانست و بیان کرد: قبلا هم این ادعا توسط نجفی، شهردار سابق تهران، طرح شده بود که در این رابطه موکل بنده آقای الیاس قالیباف در اوایل اردیبهشت ماه سال جاری، شکایتی مبنی بر صدور گزارش خلاف واقع و نشر اکاذیب علیه نجفی شهردار وقت تهران، مطرح که در شعبه یک دادسرای کارکنان دولت به موضوع رسیدگی و قرار جلب به دادرسی صادر شد (یعنی اینکه متهمین مجرم شناخته شده اند) و پرونده جهت صدور حکم محکومیت در حال ارسال به دادگاه می‌باشد؛ رسیدگی به این پرونده به علت رسیدگی به پرونده قتل عمد توسط آقای محمدعلی نجفی طولانی شده است. 

یاشار سلطانی در چهارم شهریور پس از چند نوبت اقدام تبلیغاتی متن نامه را به همراه تعدادی از اسامی منتشر می‌نماید. طبق تحقیقات دادستانی، این شیوه عمل نشان می‌دهد که اقدام متهم در پس پرده‌ی مبارزه با فساد، در پی پیروزی یک جریان خاص سیاسی در شورای شهر تهران بوده است. به موجب این تحقیقات، موید نحوه‌ی اقدام متهم هماهنگی و همراهی با جریان خاص سیاسی است؛ زیرا در آن ایام موضوع انتخاب رییس شورای اسلامی شهر تهران در دستور کار بوده است.

جعفری دولت آبادی در رابطه با این پرونده بیان کرده بود: یاشار سلطانی در جریان تحقیقات پذیرفته است که شیوه‌های دیگری برای اطلاع‌رسانی وجود داشته که می‌توانسته بدون آن که مرتکب جرم یا هتک آبروی فردی شود، به آن‌ها تمسک جوید. به موجب تحقیقات دادستانی، حکیم‌پور عضو شورای شهر پذیرفته است که نامه را پیش از انتشار به افرادی از جمله آقای نجفی مشاور رئیس جمهور در ساختمانی واقع در خیابان شهید مطهری تهران تحویل داده است. به موجب این تحقیقات، یاشار سلطانی نیز پذیرفته است که نامه را قبل از انتشار در اختیار افرادی از جمله حناچی معاون وزیر مسکن و خبرنگار حوزه شورای شهر روزنامه شرق قرار داده است.

ماجرای ۸۰۰میلیون دلار اسحاق چه بود؟

اما شایعات درباره خانواده آقای قالیباف تمامی نداشت و اینبار در زمان شروع انتخابات ریاست جمهوری خبری مبنی بر اختلاس اسحاق قالیباف فرزند کوچک خانواده فضای رسانه‌ای کشور را منتقلب کرد. کانال تلگرامی آمدنیوز که مدعی اخبار و اطلاعات دقیق و دست‌اول است مطلبی را علیه اسحاق قالیباف، پسر شهردار اسبق تهران منتشر کرد و مدعی شد او با ۸۰۰میلیون دلار به ملبورن رفته است!

اما جالب بود که گردانندگان این شبه‌رسانه پرمدعا حتی اسحاق را نمی‌شناختند، چرا که برای ادعای خود تصویری از «سیدهادی رضوی» تهیه‌کننده قسمت اول سریال شهرزاد را منتشر کردند.

در همین حین محمدباقر قالیباف در در بخش دوم از سومین مناظره تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری به وعده‌ای که در مناظره قبلی داده بود جامه عمل پوشاند و لیست اموال خود را اعلام کرد.

قالیباف در این باره گفت: به مردم اعلام می‌کنم که من کل دارایی خودم و بستگانم را در کانال تلگرامی‌ام گذاشته‌ام و معلوم است که دارایی من کجاست که اگر این اتفاق بیفتد می‌تواند موثر و جدی باشد.

بعد از این اقدام الیاس قالیباف در پیامی اینستاگرامی دارایی‌های خود و خواهرش مریم قالیباف را نیز منتشر کرد:

الیاس قالیباف:

سه دانگ از یک آپارتمان مسکونی به متراژ ۲۳۰ متر در منطقه ۳ تهران 

موجودی حسابهای بانکی: 

بانک پاسارگاد: ۲ میلیون تومان

بانک آینده: ۸میلیون تومان

بانک انصار: ۱ میلیون تومان

مریم قالیباف:

یک باب آپارتمان مسکونی به متراژ ۱۵۰ متر در منطقه ۴ تهران

یکدستگاه خودروی هیوندایی مدل ۹۴

موجودی حساب بانک شهر ۶ میلیون تومان