بدهی شهرداری

بعد از اتمام مدیریت قالیباف در شهرداری تهران و تحویل مدیریت به شهردار جدید و شورای شهر انتقادهای زیادی به مدیریت وی و بدهی ۶۹ هزارمیلیاردی در مدت ۱۲ سال مدیریت در ساختمان بهشت صورت گرفت که واکنش قالیباف و مدیر مالی سابق شهرداری را به خود اختصاص داد. اما شهردار اسبق واقعا بدهی ۶۹هزار میلیارد تومانی دارد؟

بعد از اتمام مدیریت قالیباف در شهرداری تهران و تحویل مدیریت به شهردار جدید و شورای شهر انتقادهای زیادی به مدیریت وی و بدهی ۶۹ هزارمیلیاردی در مدت ۱۲ سال مدیریت در ساختمان بهشت صورت گرفت که واکنش قالیباف و مدیر مالی سابق شهرداری را به خود اختصاص داد. اما شهردار اسبق واقعا بدهی ۶۹هزار میلیارد تومانی دارد؟

در سال ۹۶ با شروع فعالیت مدیریت شهری جدید خبر از ۵۲ هزار میلیارد تومان بدهی شهرداری پایتخت بیان شد که از دوران قالیباف بجای مانده است که هیچگاه اثبات نشد اما این رقم هر روز افزایش پیدا کرده و تا ۷۰ هزار میلیارد تومان هم رسید.

اولین واکنش محمدباقر قالیباف ۱۸مرداد ۹۶ به بدهی شهرداری در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما: «مجموع دیون شهرداری ۱۵ هزار ۵۰۰ میلیارد تومان شامل مالیات، بیمه، پیمانکاری، بدهی بانک ها و سود کارمزد تسهیلات است. شهرداری تهران ۱۹ هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است و اکنون ده هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دارایی آماده فروش دارد. همچنین شهرداری تهران نه تنها بدهی ندارد بلکه شاخص‌های منابع مالی آن در عین حال که دولت چیزی از ردیف‌های بودجه به آن نداده، مثبت است».

با این حال محمدعلی نجفی در ۲۴ دی ماه ۱۳۹۶ در صحن شورا با ارائه گزارش ۱۰۰ صفحه‌ای گفت: «رقم بدهی ثبت شده شهرداری ۲۹ هزار و ۵۱۰ میلیارد تومان است. ۲۲ هزار و ۶۰۰ میلیون تومان نیز رقم بدهی ثبت نشده شهرداری است و پیش بینی کردیم که حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومان نیز بدهی احتمالی داریم و بر همین اساس بدهی شهرداری در حوزه ثبت شده، ثبت نشده و بدهی احتمالی حدود ۵۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است که سه برابر بودجه فعلی شهرداری است».

محمدعلی افشانی هم که از ۲۶ اردیبهشت ۹۷ شهردار تهران شد، در پنجم شهریور ۱۳۹۷ در برنامه تلویزیونی «تهران ۲۰» اعلام کرد: «من شهرداری را با ۵۵ هزار میلیارد تومان بدهی تحویل گرفتم». این درحالی بود که در ۱۷مهر۹۷ در نشست با کمیسیون عمران مجلس اعلام کرد: «تا امروز مجموع بدهی‌های شهرداری حدود ۵۶ هزار میلیارد تومان برآورد شده که از این میزان، حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان بدهی به سیستم بانکی بوده و مابقی بدهی شهرداری به پیمانکاران است». یعنی در زمان افشانی هزار میلیارد تومان به بدهی‌های شهرداری اضافه شده است.

البته لازم به ذکر است که ۱۹ اردیبهشت ۹۶ بنا به گفته رئیس کل بانک مرکزی “در حال حاضر شهرداری شش هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهکار است” که به اعتراف وی این بدهی بابت اجرای پروژه‌های شهری و خدمات دهی به مردم مصرف شده است.

اما داستان بدهی شهرداری به همینجا ختم نشد و ۱۱ شهریور ۹۸ میرلوحی اسنادی از بدهی شهردار اسبق تهران که به صورت یک جدول ۲ ستون و ۴ردیفی به خبرگزاری فارس جهت انتشار تحویل داد که در آن خبر از بدهی ۶۹هزار و ۹۴۵میلیارد تومانی خبر میداد که ۲۹ هزار میلیارد تومان آن بصورت سایر دیون ثبت نشده بیان شده بود همین موضوع موجب پاسخ قدرت‌الله گودرزی معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران شد.

گودرزی در در گزارش آخرین وضعیت تسهیلات ارزی و ریالی تا روز ۱۶ مرداد ۹۶ میزان بدهی شهرداری تهران به بانک ملی، تجارت، ملت، سپه، شهر، سرمایه، صنعت و معدن، صادرات و سامان را که جهت پروژه صدر-نیایش، خطوط مترو، نوسازی بافت فرسوده، امام علی، خط ۴ مترو، خرید واگن و سایر پروژه‌های شهری بصورت تسهیلات شهرداری دریافت کرده است را ۱۵٫۵۱۱ میلیارد تومان دقیقا مطابق با همان بدهی که قالیباف ۱۸مرداد ۹۶ در برنامه تلویزیونی بیان کرد.

که به تفکیک دیون مناطق ۲۲ گانه ۶٫۳۵۱، سازمان‌ها و شرکت‌ها ۲٫۱۶۸ و تسهیلات بانکی ۶٫۹۹۲ بوده است. همچنین براساس مدارکی که در خبرگزاری‌ها توسط گودرزی منتشر شد تا تاریخ ۱۷ مرداد ۹۶، مطالبات شهرداری از دولت از سال ۸۶ تا پایان ۹۵ به ارزش ۱۹۰۰۰، املاک قابل فروش تهاتر یا واگذاری به ارزش ۱۰۰۰۰، پروژه‌های مشارکتی آماده فروش سازمان سرمایه‌گذاری سهم شهرداری ۹۱۷۱، طلب از ارگان‌ها ۳۹۰۳٫۵، اصل و جریمه مطالبات شهرداری از افراد حقیقی و حقوقی تهران و جریمه بابت درآمدهای پایدار به ارزش ۱۵۰۰، چک‌های برگشتی به ارزش ۷۵۰ و پروژه‌های مجتمع ایستگاهی قابل بهره‌برداری ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است و در جمع ۴۴٫۶۰۹٫۵ میلیارد تومان برای مدیریت جدید منابع قابل مصرف بر جای مانده بود. در پی انتشار این اسناد و مدارک میرلوحی عضو شورای شهر تهران مناظره‌ای میان وی با قدرت‌الله گودرزی معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران برگزار شد که میرلوحی جز سند منتشر شده در فارس اسناد دیگری در دست نداشت و در مناظره با شکست مواجه شد.

همچنین بر اساس  قانون توسعه حمل‌ونقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب سال ۱۳۸۵ و بر اساس ماده واحده ذیل آن دولت مکلف بود مبلغ یک میلیارد دلار بابت تأمین تجهیزات و احداث خطوط مترو از محل حساب ذخیره ارزی به شهرداری تهران پرداخت کنند که این امر رخ نداد.

این گزارشان در صورتی مطرح شد که محمد باقر قالیباف ۱۸ آبان ۹۸ در برنامه دست خط  بیان کرد: «در همین برنامه شما از حناچی پرسیدید بدهی شهرداری چقدر است؟ او گفت ۵۲ هزار میلیارد تومان بدهی شهرداری است، بعد از آن به شورای شهر یک نامه نوشتند که بدهی شهرداری ۶۲ هزارمیلیاردتومان است. من می‌گویم در این سه ماه ۱۰ هزارمیلیارد از کجا پیدا شد؟»

این سخنان قالیباف حاکی از آن بود که در زمان تخصیص بودجه سال ۹۷ بدهی که در سال ۹۶ برای سال ۹۷ زیر نظر شورا نوشته بود ۲۳ هزار ۵۰۰میلیارد تومان بوده است.

قالیباف در بخشی دیگر از برنامه بیان کرده بود: «زمان مدیریت ما شورای شهر تصویب کرد مجموعه شهروند و مجموعه شهر آفتاب را به بانک شهر بدهیم کارشناسی و قیمت گذاری کردند و تصویب شد که این دو مجموعه به بانک هر واگذار شود بنابراین ۷ هزار میلیارد از آن ۲۳ هزار میلیارد کسر و ۱۶ هزارمیلیارد تومان شد. از این ۱۶ هزارمیلیارد بدهی، ما ۱۴ هزارمیلیارد تومان از دولت طلبکار بودیم و ۱ میلیارد دلار هم اگر یادتان باشد مجلس تصویب کرد که در دوره دولت دهم به ما ندادند.»

این ادعاهای بدهی شهرداری توسط اعضای شورای شهر درصورتی بیان می‌شود که برخی از بدهی‌های مدیریت زمان قالیباف مانند ۲۰هزار میلیارد تومان بدون سند توسط قوه قضایی کذب اعلام شده چنانکه در یک مورد، مجرمیت میرلوحی عضو شورای شهر در مرحله دادسرا نیز اثبات شده است.