برجام

محمدباقر قالیباف در این سال‌ها بارها به دلیل انتقادات به برجام و توافق دولت ایران با دولت آمریکا مورد انتقاد قرار گرفت و در فضای رسانه‌ای به تقطیع سخنان وی پرداختند.

محمدباقر قالیباف در این سال‌ها بارها به دلیل انتقادات به برجام و توافق دولت ایران با دولت آمریکا مورد انتقاد قرار گرفت و در فضای رسانه‌ای  به تقطیع سخنان وی پرداختند که وی را فردی بدون ثبات و سیاست مداری دو پهلو لقب دادند. اما واقعا قالیباف در ارتباط با برجام چه گفته است؟

قالیباف (۳/۱۱/۹۴) در جمع فعالان سیاسی-اجتماعی علاوه بر تشکر به دلیل برجام و تلاش‌های شبانه‌روزی مسئولین دیپلماسی کشور بیان کرد: برجام باید از طریق هیات نظارت بر برجام، و رعایت شروط ۹ گانه رهبر معظم انقلاب پیگیری و دنبال شود.

این سخنان وی نشان می‎دهد که برجام را با رعایت شروط ۹گانه مقام معظم رهبری قبول دارد، همچنین وی بارها فضای مذاکره را فضای دفاع مقدس دانسته و مذاکره را براساس سخنان مقام معظم رهبری دستبابی به حق ملی می‌داند. 

قالیباف در (۱۳/۲/۹۶) در برنامه خبری شبکه ۶ بیان کرد: برجام موجود یک قرار داد میان کشور ایران با سایر کشورها است و دولتی نمی‌تواند آن را قبول نداشته باشد اما تنها اشکال موجود ضعف دولت در استفاده از ظرفیت‌های موجود در برجام و تحقق اهداف آن بوده است.

قالیباف در (۱۵/۲/۹۶) در مناظره‌ی تلویزیونی نامزدهای انتخاباتی دوره دوازدم در ارتباط با برجام بیان کرد: برجام سند مورد احترام همه دولت‌هاست و طرف مقابل نیز باید به تعهدات خودش عمل کند. اما برجام یک نوع مبارزه با دشمن است که گروه دیپلماسی بر سر میز مذاکره و در میدان جنگ حضور داشته‌اند و باید بتوانیم به بهترین نحو عمل کنیم.

قالیباف (۷/۸/۹۸) در سازمان بسیج دانشجویی بیان کرد: من درباره برجام هیچ حرف متناقضی نگفتم. متأسفانه برخی اوقات برخی افراد و رسانه‌ها تکه‌ای ازجمله و صحبت را برداشته و آن را پررنگ می‌کنند، اگر قسمتی حمایت کردم تنها از تیم مذاکره‌کننده حمایت کردم. زمانی مقام معظم رهبری نیز از تیم مذاکره‌کننده حمایت کردند. اما بحث برجام و محتوای برجام مخصوصاً تصویب برجام در مجلس را خیر. جمله‌ای دارم مبنی بر این‌که مذاکره یک روش مبارزه است. شما وقتی پشت میز نشستی باید بدانی که در حال مذاکره هستی و باید بدانی مذاکره نوعی مبارزه است یعنی در حال مبارزه با دشمن هستی.

این سخنان درحالی بود که محمدباقر قالیباف از روز امضای برجام تاکنون، توافق ایران و ۱+۵ را از آنجا که مورد تائید همه ارکان‌های نظام بوده مورد قبول دانسته و از عملکرد ظریف و یارانش در چارچوب گفتمان رهبری درباره آن‌ها سخن گفته است، تمجید کرده است. یعنی بر خلاف برخی تیم هسته ای را خائن و خودباخته نمی داند.

قالیباف درباره امضای برجام معتقد است:« وقتی به شرایط ایران نگاه می کنیم متوجه می شویم که در شرایطی که آمریکا و صهیونیسم مخالف استفاده از ظرفیت‌های هسته‌ای کشور بودند، مسیری در این راه آن هم به طور ویژه برای جمهوری اسلامی ایران باز شد…». قالیباف معتقد است جبهه استکبار برجام را وسیله‌ای برای حمله به کشور در ابعاد جنگ نرم و ابزاری برای اختلاف اندازی میان طیف‌های مختلف سیاسی و مردم قرار داده است.

قالیباف در گفتمان خود معتقد به رعایت انصاف در قضاوت دشمنان بوده است چه رسد به گروه‌های سیاسی که باوجود اختلافات در بسیاری حوزه‌ها همه زیر چتر انقلاب حضور دارند. برجام هم مانند بسیاری از مذاکرات انجام شده در همه دوره‌ها نه سود محض است و نه خسران دنیا و آخرت، فرصت‌هایی دارد و تهدیدهایی. همانگونه که رهبر انقلاب هم بر استفاده از فرصت‌ها تاکید دارند، دولت باید با دیپلماسی فعال و استفاده از توان داخل تهدیدهای برجام را نیز به فرصت تبدیل کند. در این باره این نکته نیز گفتنی است که در گفتمان رهبر انقلاب هم هیچ یک از موضوعات سیاست خارجی و داخلی نباید به عنوان بستری برای تنش آفرینی و درگیری باشد بلکه برعکس باید امکان سوء استفاده دشمن از اختلافات درونی را گرفت.