ریخته‌گران و بانک سرمایه

نخستین بار در سومین مناظره تلویزیونی ۶ نامزد انتخاباتی ریاست جمهوری (۲۲/۲/۹۶) ماجرای بانک سرمایه و بردران ریخته‌گران توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به محمدباقر قالیباف نسبت داده می‌شود و در این برنامه جهانگیری قالیباف را به عنوان یکی از همدستان مجرمین بانکی معرفی می‌کند که برهمین اساس موج انتقادات به وی شروع […]

نخستین بار در سومین مناظره تلویزیونی ۶ نامزد انتخاباتی ریاست جمهوری (۲۲/۲/۹۶) ماجرای بانک سرمایه و بردران ریخته‌گران توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به محمدباقر قالیباف نسبت داده می‌شود و در این برنامه جهانگیری قالیباف را به عنوان یکی از همدستان مجرمین بانکی معرفی می‌کند که برهمین اساس موج انتقادات به وی شروع می‌شود و تاکنون ادامه دارد. اما نقش قالیباف در ماجرای بانک سرمایه چه بود؟ داستان از کجا شروع شد؟

خرید سهام بانک سرمایه توسط شهرداری

محمدباقر قالیباف شهردار اسبق تهران (۱/۷/۸۵) از خرید ۳۸ درصد از سهام یک بانک خصوصی توسط شهرداری تهران داد. سهامی که با هماهنگی‌ با  هیات‌رییسه و رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران‌، توسط صندوق بازنشستگی شهرداری تهران خریداری شده بود.

قرار بر این بود شهرداری ۳ عضو از هیئت مدیره بانک سرمایه را به خود اختصاص دهد تا مدیریت بانک را به خود اختصاص دهد اما در صورت مخالفت‌های صورت گرفته موفق به این امر نشد و تصمیم به فروش سهام خود کرد. این درحالی بود که بهروز ریخته گران اصفهانی بعنوان یکی از خریداران معرفی شد.

۱۹/۱۲/۸۶ فی مابین شهرداری تهران و ریخته‌گران قرادادی تنظیم می‌شود که در آن در قبال فروش ۲۸۳ هزار تن میلگرد و فولاد به شهرداری تهران ۳۸ درصد سهام شهرداری تهران از بانک سرمایه به میزان قدر سهم ۱۵۰۰ ریال به وی واگذار شود. قراردادی که بهروز ریخته گران متعهد شده بود در مدت ۹ ماه میلگرد و فولاد شهرداری برای مترو نوبنیاد را تامین کند. ۲۵/۱/۸۷ این انتقال صورت می‌گیرد و ریخته گران ۱۴ میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان سود سال ۸۶ بانک سرمایه را دریافت می‌کند درصورتی که سهام شهرداری در اختیار خودش بود و قرار داد در ۱۹/۱۲/۸۶ نوشته بود و مستحق سود نبوده و صاحب سود شهرداری بوده است.

همچنین ریخته‌گران به واسطه اسناد جعلی مدعی بر تحویل ۸۰هزار تن میلگرد به شهرداری می‌شود که به دلیل عدم تحویل بازگشت خورده است. که در این میان بنا به دستور قالیباف، اصغر شکری نماینده تام الاختیار شهرداری تهران در موضوع بانک سرمایه بیان می‌کند در عرض چهارماه علاوه بر ابطال وکالت، سود پرداختی به ریخته گران و دو عضو هیئت مدیره بانک را در بانک سرمایه مستقر کرده است و سهام شهرداری را بازپس گرفته است.

اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود و ریخته‌گران سعی می‌کند با استفاده از فشار مقام‌های بالا دستی و یکی از اعضا شورای شهر تهران به شهرداری سهام بانک را باز پس گیری کند که اصغر شکری در مصاحبه خود با شهرداد (۲/۶/۹۷) تاکید می‌کند محمدباقر قالیباف شهردار وقت تهران در آن زمان دستور اکید داده بود که پیگیری تا زمان پیروزی شهرداری ادامه داده شود. پیگیری‌های صورت گرفته منجر به بازپس گیری سهام بانک و تمام ضرر و زیان‌های شهرداری بود اما در سال ۹۱ یکبار دیگر در قبال سهام بانک شهرداری ۴۰ درصد سهام به بهروز ریخته‌گران در قبال دریافت وجه فروحته و شهرداری به حقوق کامل خود رسید.