عروسی دختر قالیباف

درست دوسال پیش در ۶/۷/۹۵ تصویری از یک عروسی مجلل در فضای مجازی منتشر شد که منتشرکنندگان آن مدعی شدند متعلق به عروسی دختر محمدباقر قالیباف شهردار تهران است. در این شایعه آمده بود: «۴ میلیارد تومان جهیزیه دختر قالیباف و آقای داماد ۷۰ ماشین عروس آماده کرده است». اما ماجرا واقعا چه بود؟ قالیباف […]

درست دوسال پیش در ۶/۷/۹۵ تصویری از یک عروسی مجلل در فضای مجازی منتشر شد که منتشرکنندگان آن مدعی شدند متعلق به عروسی دختر محمدباقر قالیباف شهردار تهران است. در این شایعه آمده بود: «۴ میلیارد تومان جهیزیه دختر قالیباف و آقای داماد ۷۰ ماشین عروس آماده کرده است».

اما ماجرا واقعا چه بود؟

قالیباف به عنوان یکی از کاندیداهای اصول‌گرای پست شهرداری در رقابت با محمدرضا عارف، محسن هاشمی، محسن مهرعلیزاده و … قرار داشت؛ و عدم شفافیت مالی سازمان‌های تحت امر وی، عامل انتقاد از وی از جانب اعضای اصلاح‌طلب شورای جدید قرار گرفت. با انتشار این اخبار از شورای شهر تهران و خبرگزاری ها انتظارات همگان به سمت اختلاس های کلان در شهرداری میرفت و زمینه برای شایعه و برهم زنی افکار عمومی فراهم بود اما واقعا عروسی مریم قالیباف مجلل و دارای تشریفات بود؟

سایت معماري‌نيوز به نقل از منبع آگاه که بعدها معلوم شد یاشار سلطانی مدیر مسئول سایت بوده است در ۱۸ تیر ۱۳۹۵ خبری مبنی بر عروسی مجلل و قرق پارک جنگلی شیان برای دختر شهردار تهران منتشر کرد:« امروز ۱۸ تیر قرار بود مراسم عروسی دختر قالیباف شهردار تهران برگزار شود. هر چند این موضوعی کاملا شخصی بوده و رسانه ها اجازه ورود به حریم شخصی افراد را ندارند، اما در شرایطی که از امکانات سازمانی برای استفاده شخصی افراد و مسئولین استفاده شود، دیگر موضوع از حالت شخصی و خصوصی خارج خواهد شد.

 امشب عروسی دختر قالیباف، شهردار تهران در یکی از رستوران های پارک جنگلی لویزان برگزار می شود. در همین رابطه به مدت چهار روز است که در شهرداری منطقه ۴ آماده باش کامل اعلام شده و ورودی جنگل لویزان از چند روز پیش چراغانی شده و از ظهر امروز درب های اصلی پارک جنگلی به روی مردم بسته شد تا عموم مردم نتوانند وارد جنگل شوند. همچنین خیابان های ورودی به پارک بصورت جهادی لکه گیری آسفالت و خط کشی شده است!»

در پی انتشار این خبر کانال سخنگوی شهردار تهران تکذیبیه این خبر را به این صورت اعلام کرد: «در پی انتشار شایعه قرق کردن پارک جنگلی لویزان برای عروسی دختر شهردار تهران، بدین وسیله به اطلاع عموم خبرنگاران و اعضای محترم کانال سخنگوی شهردار تهران می رساند، که این شایعه از اساس کذب محض بوده و در ادامه تخریب های غیر اخلاقی شهردار تهران از سوی یک سایت دروغ پرداز در فضای مجازی منتشر شده است. بدیهی است حق شهردار تهران در پیگیری قضایی منتشرکنندگان این شایعه محفوظ خواهد بود.»

واکنش مدیر مسئول سایت معماری‌نیوز به تکذبیيه  شهرداري

در پی انتشار تکذیبیه سخنگوی مجازی شهرداری تهران مبنی بر «کذب بودن خبر قرق پارک جنگلی لویزان به خاطر عروسی دختر قالیباف» و تهدید به «شکایت» از منتشر کنندگان این شایعه، یاشار سلطانی مدیر مسئول سایت معماری نیوز که برای اولین بار این خبر را منتشر نموده بود اظهار داشت حاضر است در دادگاه صالحه از این مطلب دفاع نماید. وی همچنین ادامه داد هیچ اهمیتی به تهدیدات صورت گرفته نمی‌دهد و تاکنون شهرداری از بیش از ۳۰ مطلب این سایت شکایت نموده است که در تمامی موارد حکم به برائت سایت  صادر شده است و شهرداری در شکایات خود با شکست مواجه شده است.»

اما شایعه‌های بی پایه اساس به این موضوع بسنده نشد و چندی بعد در تاریخ ۶/۷/۹۵ عکس هایی از یک عروسی مجلل در فضای مجازی که به عروسی دختر شهردار تهران نسبت داده شده بود دست به دست منتقل شد همین موضوع بسیاری از خبرنگاران را کنجکاو کرد تا به بررسی بیشتر در اینباره بپردازند. به همین دلیل خبرنگار فارس در ۷/۷/۹۵ در اولین بررسی های خود در گزارشی از جعلی بودن این عکس ها خبر داد و نوشت: تصاویر مربوط به یک عروسی تجملاتی در لاهیجان است.

همین موضوع باعث شد تا الیاس قالیباف فرزند بزرگ شهردار تهران در صحفه اینستاگرامی خود نوشت: «گویا دوباره فصل برداشت شایعات و دروغ رسیده من که عادت کردم اما این بار در اوج بی‌اخلاقی عکس‌های خصوصی یک عروس و داماد لاهیجانی را به عنوان عروسی دختر قالیباف منتشر کردند. واقعا آدم می‌ماند که در مقابل این‌همه وقاحت و بی‌اخلاقی چه بگوید و بنویسد؟ آقا یا خانم، سیاست و قدرت مگر چقدر ارزش دارد؟ واقعا تو خودت خانواده نداری؟ انسان نیستی؟ کاش دروغ حناق بود تا یه عده خفه میشدن»

برای عروسی پارک را قرق کردند؟

اما آن شب در این مراسم محسن رضایی، قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، چمران رئیس شورای شهر، طلایی نائب رئیس شورای شهر، دنیا مالی، سروری، سالاری، دوستی، جدیدی، صابری، قناعتی از اعضای شورای شهر حضور داشتند.

 بر اساس شنیده‌ها، بحیرانی پدر همسر دختر شهردار تهران از همرزمان قالیباف گفته است: منوی سفارشی بر خلاف ادعاها برای مهمانان در این شب کوبیده، جوجه کباب و مرغ بود همچنین به همراه غذا سالاد، نوشابه و ژله هم سرو شده است. مراسم از ساعت ۱۹:۳۰ آغاز و تا ۲۳ ادامه داشت. حدود ۵۰۰ نفر در این عروسی حضور یافته و ۲ مداح هم مولودی خوانی کردند. مقابل در ورودی، نیروهای انتظامات  سالن حضور داشتند و بر اساس شناخت و یا کارت ورودی مهمانان را به داخل سالن هدایت می‌کردند. به گفته مهمانان این مراسم که برخی از آنان از طیف سیاسی اصلاح طلب هستند مراسم عروسی دختر شهردار تهران معمولی برگزار شده است.

در واکنش به شایعات حبیب کاشانی عضو شورای شهر تهران در تاریخ۱۹/۴/۹۵ با انتقاد از بداخلاقی های برخی از کاربران فضای مجازی درارتباط با  قرق پارک لویزان برای مراسم گفت: به هیچ عنوان این پارک قرق نشده بود در حالی که در این مراسم افرادی با درجه امنیتی بالا حضور داشتند و لازم بود برای حفظ امنیت آنها تدابیری اتخاذ شود.

 اما قطعا قرق محل های تردد به پارک ادعایی است که در فضای رسانه ای به آن پرداخته شد و گر نه در فضای باز پارک و آن هم در یک روز تعطیل همه شهروندان بهره کافی از فضا بردن و کسی گلایه ای نکرد. در زمان برگزاری مراسم در حالی میهمانان در این سالن حضور داشتند که شهروندان در کنار مجموعه و سالن در حال تفریح در پارک بودند.

تالار عروسی متعلق به چه کسی بود؟

تالار پذیرایی شیان با ظرفیت ۱۵۰۰ نفر واقع در منظقه لویزان و طرف قرارداد با شهرداری تهران است که برای کارکنان آن تخفیفات زیادی در نظر می گیرد.

محمدباقر قالیباف شهردار اسبق تهران نیز در برنامه تلویزونی دست خط درباره تالارعروسی دختر خود مریم قالیباف گفت: عروسی دخترم را در تالاری گرفتم که طرف قرارداد با شهرداری تهران بوده است و تمام کارکنان شهرداری مراسمات خود را در آن می گیرند و میهمانان من بیشتر از ۴۰۰ نفر نبوده اند.

همچنین حبیب کاشانی درباره تالار عروسی گفته است: علی رغم آنچه که در فضای مجازی منتشر شد این سالن از معمولی ترین سالن هایی است که حتی پایین ترین سطح از کارکنان شهرداری تهران نیز مراسم های ازدواج فرزندانشان را در آن برگزار می کنند و تاکید کرد در این مراسم – که ازدواج دختر شهردار تهران بود- همان غذایی سِرو شد که در مراسم فرزند من که یک معلم هستم سِرو شده بود.